"Kto usilnie chce każdej zakosztować nauki z radością idzie się uczyć i nigdy nie ma dość."

Platon

Technik usług pocztowych i finansowych

Technik usług pocztowych i finansowych to zawód gospodarczy przygotowujący do pracy w państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej „Poczta Polska” oraz firmach kurierskich zajmujących się szybkim dostarczaniem przesyłek. Główny celem zawodu jest obsługa klientów w zakresie przyjmowania i wydawania przesyłek pocztowych i kurierskich, przyjmowania i wypłaty przekazów pocztowych, przyjmowania wpłat bankowych, realizacji innych operacji kasowych i usług bankowych. Praca technika usług pocztowych i telekomunikacyjnych odbywa się głównie w pomieszczeniach biurowych w dobrych warunkach. Podstawowe zadania technika usług pocztowych i finansowych dotyczą głównie czynności związanych z bezpośrednią obsługą klienta. Drugą grupę zadań stanowią czynności zaplecza operacyjnego oraz czynności administracyjno-biurowe.

Cele kształcenia w zawodzie

Absolwent kierunku Technik usług pocztowych i finansowych będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• przyjmowania, przewozu, doręczania i wydawania przesyłek pocztowych i kurierskich
  • prowadzenia promocji i aktywnej sprzedaży towarów i usług świadczonych przez operatora
  • wykonywania czynności rozdzielczo-ekspedycyjnych oraz prowadzenia dokumentacji
  • prowadzenia obrotu pieniężnego i usług bankowych.

Perspektywy zawodowe

Miejscem pracy technika usług pocztowych i telekomunikacyjnych mogą być: urzędy i agencje pocztowe, placówki usług telekomunikacyjnych, biura obsługi klienta, jednostki zaplecza operacyjnego poczty i telekomunikacji (szczególnie urzędy przewozu poczty, centrale telefoniczne, biura służb informacyjno-zleceniowych w telekomunikacji), jednostki nadzoru eksploatacyjnego funkcjonujących w strukturze zarządzania poczty i telekomunikacji.