Technik BHP

Niezbędny specjalista

Do podstawowych zadań Technika BHP w firmie należy identyfikacja i ocena zagrożeń występujących w procesie pracy oraz ryzyka związanego z tym zagrożeniami, organizowanie pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy, zapewnienie przestrzegania w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków oraz współdziałanie ze służbami pracowniczymi zakładu pracy.

Cele kształcenia w zawodzie

Absolwent szkoły w zawodzie Technik Bezpieczeństwa I Higieny Pracy będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• oceniania stopnia zagrożeń i ryzyka zawodowego powodowanego przez czynniki chemiczne, fizyczne i biologiczne występujące w środowisku pracy
  • rozwiązywania bieżących problemów technicznych i organizacyjnych związanych z bezpieczeństwem i ergonomią w skali zakładu pracy i w odniesieniu do stanowisk pracy,
  • współuczestniczenia w ustalaniu okoliczności, przyczyn wypadków i chorób zawodowych
  • organizowania i prowadzenia szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Perspektywy zawodowe

Absolwent może podjąć pracę jako pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach pracy różnego typu. Praca w zawodzie wymaga interdyscyplinarnego przygotowania, umiejętności posługiwania się aktami prawnymi i przepisami, prowadzenia dokumentacji związanej z warunkami pracy oraz umiejętności organizacji szkoleń.

Program kształcenia

• Nazwa zawodu: Technik Bezpieczeństwa i Higieny Pracy
  • Okres kształcenia: III semestry
  • System: zaoczny
  • Program kształcenia: podstawa programowa kształcenia w zawodach, zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 10 stycznia 2012r.
  • Symbol zawodu: 325509

Kwalifikacje

• K1.  Zarządzanie bezpieczeństwem w środowisku pracy (Z.13.)